Esittelyvuorossa Bergen, Hardanger Bridge ja norjalaistyylisiä levähdyspaikkoja

VIERASKYNÄ
19.4.2025
JAA TÄMÄ ARTIKKELI:

Vieraskynäilyssä on tällä kertaa esittelyvuorossa yksi Norjan suosituimmista kaupungeista eli Bergen sekä jokunen etenkin matkailuautoilijoille sopiva levähdyspaikka. Oppheimsvatnetista kerroin jo edellisessä kirjoituksessa. Sen lisäksi kannattaa ottaa vaihtoehdoksi Espenesin huikean moderni tai Haukelifjelin luonnonkaunis vuoristolevähdysalue. Tälle matkareitille sattui myös mm. Norjan pisin riippusilta Hardanger Bridge ja peräti 505 m korkuinen Tjornadalsfossenin putous.

Kartassa näkyvä asuntoautoreittimme huipentui Bergeniin, yhteen Norjan suosituimmista matkakohteista. Tuohon ajopäiväämme mahtui paitsi ripaus kaupunkikulttuuria myös upeita levähdyspaikkoja ja henkeäsalpaavaa luontoa.

Nämä ovat niitä syitä, joiden vuoksi Norjaan pitää päästä uudelleen ja uudelleen…

Bergen tunnetaan Bryggenin maailmanperintökohteen kauniista taloista, satamastaan ja jopa kuningasravuista

Yksi matkamme pääkohteita oli käydä katsomassa Bergenin satama-alueen Bryggenin kauniit rakennuksia. Tuo seitsemän vuoren satamakaupunki on yksi Norjan kauneimmista kaupungeista ja erittäin suosittu matkailukohde. Sen satama on tonnimääriltään Pohjoismaiden suurin tavaraliikenteen satama.

Satama-alueen kauniit, moniväriset rakennukset ovat Bergenin tavaramerkki.

Bryggenin värikkäät puiset makasiinit on suosittu turistinähtävyys ja Unescon maailmanperintökohde.

Kalatori ja kauppahalli tarjoavat Bergenissä tuoreita meren herkkuja kuningasravuista katkarapuihin. No, kuningasrapulounas ei ole mikään halpa nakki. Siitä joutuu pulittamaan noin 125 €, joten emme lounastaneet…

Varo huijausta Bergenissä!

Kaiken kauneuden keskellä varoituksen sananen (matkailu)autoilijalle. Bergenistä on lähes mahdotonta löytää parkkipaikkaa. Löytyihän sieltä lopulta, mutta jouduimme sataman pysäköintialueella maksuhuijauksen kohteeksi. Tapaus johti luottokortin kuoletukseen ja rikosilmoitukseen, joten matkailijoiden kannattaa olla tarkkana maksutapojen kanssa. Lue tästä seikkailusta lisää blogistamme ja vältä joutumasta saman huijauksen kohteeksi. Artikkelista löydät tuon parkkipaikkavinkin, jonne matkailuautokin sopii sekä voit lukea lisää tuosta Norjan toiseksi suurimmasta kaupungista.

Norjasta löytyy sekä luonnon, että ihmisen tekemiä taide-elämyksiä

Voimme muutaman Norja-visiitin perusteella sanoa, että Norjassa riittää nähtävää ajoittain ähkyksi asti. Luonto on niin täynnä lumoavia maisemia, että ajoittain meinaa tulla vastaan turtumisvaara. Vesiputouksia on ”kaikkialla”, kauniita vuoristomaisemia ja -järviä vähintäänkin riittävästi. Lisäksi ihmiset tekevät parhaansa ruokkiakseen matkailijoiden kyltymätöntä halua nähdä lisää ja lisää kauniita nähtävyyksiä. Kun on mistä ottaa, otetaan ja rakennetaan jopa huipputyylikkäitä designlevähdysalueita.

Yövyimme tässä Ålvikissa sijaitsevalla ”perinteisellä” levähdysalueella, josta löytyy (matkailu)autoilijoita hyvin palveleva talousrakennus. Asuntoautoja riitti tuollakin, mutta tilaa oli.

Matka jatkui hyvin nukutun yön jälkeen kohti vuoristoa.

Kartoistakin näkee, että Norja on vuonojen maa. Niiden ylittäminen on välttämätöntä, jotta liikkuminen on mahdollista. Lauttoja on sopivasti eri puolilla ja korkeita siltoja löytyy kaikkialta. Valitsimme tällä kertaa Hardanger Bridgen yli menevän reitin, jota voimme suositella. Sen huikeat mittasuhteet (1380 m pitkä ja 200 m korkeuteen kurkottavat tornit) tekivät meihin vaikutuksen.

Katso video upeasta Hardanger Bridgestä tästä.

Matkailuautoilu on ehdottomasti meidän suosikkimatkustusmuotomme. Norjassa onneksi ymmärretään hyvän päälle ja levähdyspaikat rakennetaan matkailuautoilijoita kunnioittaen. Teiden varsille on rakennettu paljon ”täyden palvelun levähdyspaikkoja”, joissa on suihkut, wc:t. Tyhjennyspaikkoja asuntoauton säiliöille löytyy riittävästi, osin maksullisia, osin ilmaisia.

Espenesin levähdyspaikka (ks. kartta yllä) on taideteos itsessään. Se ilahdutti moderneilla rakenteillaan ja upeilla vuonomaisemilla. Suuri suositus!

Öljyrahoilla on hyvä mällätä, autoilijoiden ja muiden matkaajien viihtyvyyden eteen. Esim. tämä Espenesin levähdysalueella oleva taideteos on ehkä kaunein koskaan näkemämme parkkipaikka. Sen erityispiirre on 64 metriä pitkä ja 4 metriä leveä teräsrakenne, jossa on 12 erikorkuista kattomoduulia. Rakennelmassa on wc:t ja alueella penkkejä, joissa voit nauttia kauniista vuono- ja vuoristonäkymistä. (Ks. lisää kuvia matkakertomuksesta.)

30 km etelään Espenesistä kannattaa tehdä kävely puolen kilometrin päähän parkkialueelta ja käydä katsomassa Tjornadalsfossenin peräti 505 m korkeaa putousta.

Ajopäivän viimeinen etappi vei meidät Haukelifjelin vuoristolevähdyspaikalle – paikkaan, jossa lumihuiput, järvimaisemat ja vuoristoilma sulautuvat täydelliseen matkailuelämykseen.

Näitä ”tavallisia” maksuttomia parkkipaikkoja Norjasta löytyy sen verran paljon, että aina löytyy tilaa majoittua mukavasti, kuten täältä Haukelifjelin luonnonkauniilta vuoristolevähdysalueelta.

Norja tarjoaa karavaanareille vertaansa vailla olevia maisemia, tilavia levähdyspaikkoja ja unohtumattomia kokemuksia – kunhan muistaa pysyä valppaana myös pysäköintialueilla.

Lue lisää näistä parista matkapäivästä täältä.

Tämä matka toteutettiin osittaisessa kaupallisessa yhteistyössä Touring Carsin kanssa.

PS. Kaikki matkailuautoartikkelini löytyvät täältä: MATKAILUAUTOLLA NORJASSA JA SUOMESSA


Tehdään yhdessä vinkkipankki karavaanareille ja muille autoilijoille!

Aloitin tämän vieraskynäilyni syksyllä 2023. Kaikki tähänastiset kirjoitukseni löytyvät täältä: Vieraskynä | Liikkuvakoti.fi

Matkailuautoilu tarjoaa rajattomia mahdollisuuksia, ja yhdessä voimme jakaa vinkkejä myös muille reissaajille. Kirjoita sinäkin kokemuksiasi ja tarjoa niitä Liikkuvakoti.fi -sivustolle. Haaveeni on, että tekisimme kaikki yhdessä vinkkipankin kaikille karavaanareille! Ainakin minä haluaisin lueskella muiden kokemuksia ja suosituksia hyvistä kohteista eri puolilla Eurooppaa. Lähde mukaan talkoisiin! Liikkuvakoti.fi -sivuston päätoimittaja Mika Jokinen on luvannut kehittää asiaa, kun saadaan lisää innokkaita kirjoittajia mukaan jakamaan kokemuksiaan.

Lue kokemuksiani ja jaa myös omasi!

Matkailuautoterveisin
Asko Leppilampi, matkabloggaaja

www.appamatkustaa.fi


Vieraskynäilijä Asko Leppilampi

Olen Liikkuvakoti.fi -vieraskynäilijä Asko Leppilampi, intohimoinen maailmanmatkaaja. Ammatiltani olen eläkkeellä oleva työyhteisövalmentaja.

Vietämme vaimoni kanssa Lahdessa onnellista eläkeläiselämää, jossa matkailulla on suuri rooli. Tähän mennessä noin 80 maata on nähty ja matka jatkuu. Tekemämme yli 500 matkapäiväkirjaa on tehty ensisijaisesti omiin tarpeisiimme, mutta toivottavasti saatte niiden konkreettisen otteen avulla ideoita omiin reissuihinne.

Copyright © Matkailuajoneuvotuojat ry 2025