Lapelland Finland Oy investoi kolme miljoonaa euroa uuteen tehtaaseen Pyhännälle

Toimitus
22.5.2025
JAA TÄMÄ ARTIKKELI:

TIEDOTE 22.5.2025

Salvos-konserniin kuuluva Lapelland Finland Oy rakentaa uuden tehtaan Pyhännälle osana noin kolmen miljoonan euron investointihanketta. Investointi on merkittävä panostus yhtiön kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä tuotannon tehostamiseen.

Uusi tehdas rakennetaan nykyisen tuotantolaitoksen viereen, joka on hiljattain siirtynyt Lapellandin omistukseen. Kaupassa Pyhännän kunnan teollisuushalliyhtiöltä Lapellandille siirtyi myös yli 5000 neliömetriä varastotiloja sekä noin 4,6 hehtaaria ympäröiviä maa-alueita. Uudet tilat mahdollistavat koko tuotannon keskittämisen saman katon alle, moderniin ja tehokkaaseen tuotantoympäristöön.

Olemme kasvaneet viime vuosina voimakkaasti ja uskomme kasvun jatkuvan. Vaivattomat ja joustavasti eri käyttötarkoituksiin soveltuvat vaunumökki- ja saunaratkaisumme ovat löytäneet paikkansa mökki- ja saunamarkkinassa, ja uskomme kasvun jatkuvan erityisesti rakennuslain uudistuksen, Lapin matkailun ja saunaviennin siivittämänä. Investointi mahdollistaa myös tuotannon kehittämisen ja toimitusvarmuuden parantamisen, mutta ennen kaikkea se on investointi kasvuun, kertoo Lapelland Finland Oy:n toimitusjohtaja Pete Lohi.

Olemme Suomen suurin vaunuvalmistaja ja valmistamme vuosittain noin 400 vaunumökkiä ja -saunaa. Uudet tilat luovat edellytykset lisätä tuotantokapasiteettia ja vastata kasvavaan kysyntään. Investoinnin arvioidaan luovan kymmeniä uusia työpaikkoja Pyhännälle. Lapellandin investointi tuo positiivista virettä myös Pyhännän elinkeinoelämään.

On hienoa, että Pyhännälle investoidaan ja työllistetään. Lapellandin kasvu hyödyttää koko kuntaa, ja on erinomaista, että Jukkatalon konkurssin myötä tyhjilleen jääneet tilat ja alueet ovat osaltaan mahdollistamassa alueen muiden yritysten kasvua Pyhännällä, toteaa Pyhännän kunnanjohtaja Samuli Yrjänä.

Meillä kunnassa on tehty määrätietoisesti töitä sen eteen, että yrityksillä olisi hyvät edellytykset kasvaa ja työllistää paikallisesti – ja tätä työtä jatkamme edelleen.

Rakennustyöt on tarkoitus käynnistää kesän aikana ja uuden tehtaan on määrä valmistua keväällä 2026.

Lisätietoja:

Pete Lohi, toimitusjohtaja
Lapelland Finland Oy
Puhelin 040-3544690

Lehdistötiedote Lapelland PDF


Lapelland Finland Oy
  • Suomen suurin vaunuvalmistaja
  • Liikevaihto 7,2 miljoonaa euroa (2024)
  • Liiketulos 0,8 miljoonaa euroa (2024)
  • Salvos Finland Oy:n 100 %:sti omistama tytäryhtiö
  • Kotipaikka ja tehdas Pyhännällä

Lapelland Finland Oy on Matkailuajoneuvotuojat ry:n (MAT) kannatusjäsen.

Artikkeliin liittyvät hakusanat: caravanLapellandmökkitiedotevaunumökitvaunusaunat

Copyright © Matkailuajoneuvotuojat ry 2025